Tavan ile yapılacak en kolay şey beyaza boyamak ve unutmaktır ve çoğu durumda da en iyi politika budur. Ancak, bir oda ek yük boşluğundan daha fazlasına ihtiyaç duyduğunda, tavanın kendi başına başlamasını istersiniz. Boyayla tavana vurmak yüksek tavanın daha alçak görünmesini sağlayabilir, donuk bir oda daha parlaktır. Öte yandan, özellikle tavanlarda, boyanın gücü kolayca kötüye kullanılabilir. Bir boyahaneye gitmeden önce bu önemli prensipleri göz önünde bulundurun, ardından renklerinizi buna göre seçin.

• Koyu renkler, yoğun renkler yalnızca 10 feet veya daha fazla sıra dışı yüksek tavanlarda çalışır. Alçak tavanlarda derin tonlar çok fazla ışık emerek bir odayı karartır ve baskındır.

• Canlı renkler bir odayı uyandırabilir, ancak aşırı güçlendirici olabilir. Odanın geri kalan kısmındaki dekora dikkat ederek dikkatlice devam edin. Zengin bir kavun rengi bu tavan için işe yarar, çünkü döşemenin, masaların ve zeminin nötr tonlarıyla rekabet etmez.

• Gök mavisi veya güneşli sarı gibi açık pasteller, özellikle duvarlar aynı renkte daha derin bir tonda boyanmışsa tavana neden olabilir.

• Parlak bile olsa, saf beyaz renkli duvarlara sahip bir odada yanıltıcı olabilir çünkü duvar renklerinin bir yansımasını algılar. Yansımalar sizi rahatsız ediyorsa, tavanı beyaza boyayın.

Evinizde kirişli tavanlar varsa, elbette bu mimari varlıkları oynayın. Olmazsa ve isterseniz, iki seçeneğiniz vardır, onları ekleyin veya mevcut tavanı aşağı çekin ve yapısal elemanları ortaya çıkarın.

Kiriş Eklemek:

Kiriş eklemeyi düşünüyorsanız, tavana kadar büyük ağır ahşapları nasıl alacağınızı ve orada tutacağınızı düşünebilirsiniz. Cevap, sahte ışınların hiçbir şeyi desteklemesi gerekmediğidir. Sadece büyük görünmeleri gerekiyor ve aslında olabildiğince hafif olması gerekiyor. Kutu kirişlerin eklenmesi daha kolaydır, fakat çalışmak için bile rahat, hafif üretan köpük kirişleridir. Onları bir bıçakla boyuna kesin ve tavana yapıştırın.

Kirişlerin Açığa Çıkması:

Alçı ya da başka bir malzemeyle kaplı kirişleri göstermeye kararlıysanız, dağınık bir işe hazırlanın. Odadaki tüm eşyaları temizleyin ve zemini kanvas damla bezlerle koruyun. Baret, gözlük ve ağır eldiven giymek tavanı yıkım çubuğuyla aşağı çekmeye başlar. Muhtemelen tavanın oldukça kolay bir şekilde aşağıya indiğini göreceksiniz, ancak enkazı çekmek ağır ve zaman alan bir işçilik.

Uzun süredir saklanmış olan kirişler genellikle kirlidir. Onları güçlü bir deterjanla temizleyin. (Daha açık bir ton tercih ederseniz, çamaşır suyu ekleyin.) Bir kat mat poliüretanla kapatın. Tavanlarınızı bu şekilde özel yapabilirsiniz.