Kişiden kişiye değişen ve her zaman dediğimiz bir kelime olan “Zevkler ve Renkler” tartışılmaz kelimesidir çoğumuzun mutlaka hafızasında yer etmiştir biz bu blogumuz da dekorasyonda zevkler ve renkleri kısaca sizlere anlatmaya çalışacağız.

Dekorasyon da Zevkler ve Renkler Nedir?

Çoğumuz ev dekorasyonu hakkında bir çok bilgiye sahibiz yada öğrenmeye çalışmaktayız sebebi ise yaşam alanlarımız yani oturduğumuz evin, çalıştığımız ofis & işyerinin, okulların hatta daha da genişletecek olursak vakit geçirdiğimiz tüm kapalı mekanlar birer kendi karakterine uygun renkleri ve belirli bir zevke göre dekorasyon yapılmıştır.

Dekorasyonda Zevkler dediğimiz olay sizin aslında yaptırmak istediğiniz hayal gücünüzde saklı olan dekorasyonun tasarımsal anlamıdır. Dekorasyonda çoğu kişi şuradaki gibi olsun dese bile emin olun onun içine kendinden mutlaka bir şeyler katar ve farklı bir dekor modeli ortaya çıkartır. Zevkinize göre dizayn ettirmek sizlerin en doğal hakkı olabileceği gibi sizlerin psikolojik anlamda bile ferahlatacak, rahatlatacak ve iyi hissetmenizi sağlayacak bir iştir aslında çünkü zevkinize kendinize has bir dekoru yaptırdığınızda “Ne Güzelde Düşünmüşüm Çok Harika Oldu Vayy Be” diyebilirsiniz ve demekte de haklı olacaksınız çünkü dekorasyonu ne yaptırmak nede tarif etmek göründüğü kadar kolay değildir ve meşakkatli bir ince işçiliktir.

Her kişinin zevkleri farklıdır kimisi şatafatı kimisi orjinalliği kimisi de sadeliği sever bu tamamen sizin hayal gücünüze ve nasıl dekore edilmiş bir evde oturmak istemenize bağlıdır.

Dekorasyon gelişen Dünya ve teknoloji ile daha da ileri gitmiş olsa da eski yapıların o yapıları hala hoş gelmektedir, köy evlerinde olan ağaçtan yapılan evlerin kendine ait bir dekorasyon karakteri ve yapısı vardır baktığınızda o kadar güzel bir yapısı vardır ki size TAM anlamıyla dekorasyonu hissetirmektedir.

Dekorasyonda renkleri ele almamızın asıl nedeni tarzınızı karakterinizi ve sizi yansıtacak ev yada işyeri tadilatı ve dekorasyonu mimari yapıyı ön plana çıkarmak için kullanılan en önemli bir dekor ürünüdür.

Renklerin kendine has karakteri ve anlamı vardır bu renkleri tanımanız ve yaptıracağınız boya badana içinde sizlere ekstre bilgi olabilir.

Dekorasyonda Renklerin Kullanımı

KIRMIZI : Enerji, güç, tutku ve aşkın rengidir. İnsanların metabolizmasını hızlandırır ve kan akışını arttırır. Enerji verir canlılık kazandırır.

TURUNCU : Turuncu kırmızıyla benzer özelliklere sahip bir renktir. Saf halinin yanı sıra açık tonlarıyla ve gölgeli tonlarıyla da sevilir.Ayrıca olgunluğu ve durağanlığıyla kırmızıdan daha az iddialıdır ve daha çok tercih edilir. Sağlamlık, dayanılıklığı sembolize eder.

SARI : Işığın, sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. İnsana sevinç ve coşku verir. İlham vericidir. Bilgiyi ve bilgeliği ifade eder.

YEŞİL : Yeşil, tabiata hâkim olan renktir. İnsana huzur verir ve rahatlatır. İç açıcı ve güven veren bir renktir. Aynı zamanda umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırır. Paylaşım, cömertlik ve uyumun rengi olarak da bilinir.

MAVİ : Yumşaklık,sukunet,sonsuzluk anlamlarına gelir. Sinir sistemini yumşatır. İyileştirici, uzlaştırıcı, tedavi edici ve caydırıcı potansiyeli yüksek bir renk. Teorik olarak ulaşılamaz, enginlik, derinlik, gizem ve sevgi boyutu içerir. Mavi, sakin, dinlendirici ve derin bir renktir.

MOR : Zenginlik, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. Konsantrasyonu arttırır.

PEMBE : Kırmızı ile beyazın birleşmesi ile elde edilen pembe renk, kırmızı gibi canlılık verir ama daha yumuşaktır. Mavi renk erkeklerin, pembe ise bayanların rengi olarak bilinir. Neşe ve mutluluk veren bir renk olan Pembe aynı zamanda hayallerin ve aşkın rengidir.

GRİ : Gözün en rahat algıladığı renklerden biridir. Alçak gönüllülüğü ifade eden, uzlaştırıcı ve denge unsuru olan bir renktir. Ciddiyet ve hareketsizliği çağrıştırır.

BEYAZ : Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz renk, saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğuk kanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Huzur ve güven verir. Düşünce gücünü arttırır. Aynı zamanda insana hüzün veren, dertlerini ve sıkıntılarını hatırlatan bir yanı da vardır.

SİYAH : Aslında siyah renk yoktur. Bundan dolayı doğada siyah renk bulunmaz, fakat ışığı emen ve yok eden yerler siyah olarak algılanır. Hüznü, yalnızlığı, sıkıntıları ve endişeleri hatırlatarak karamsarlığı artıcı etkiler gösterebilir. Ölümü çağrıştıran siyah, genellikle matemin rengi olarak bilinir. Siyah renk aynı zamanda, gücü, soyluluğu, ağırbaşlılığı, hırsı ve tutkuyu ifade eder. Konsantrasyonu arttırır.

Kendinize has bir rengi seçerek yaptıracağınız dekorasyonda rahatlıkla kullanabilirsiniz unutmayınız ki sizlerin belirleyeceği renkler dekorasyonunuz için oldukça önemlidir.

 

Kaynak Kullanımı: Renklerin tanımı onedio platformundan alıntı yapılmıştır.